Danmark overvejer at kræve erstatning af Israel

Israelerne bombarderer dagligt Gaza, hvor over 900 mennesker er blevet dræbt.
Israelerne bombarderer dagligt Gaza, hvor over 900 mennesker er blevet dræbt.
Lyt til artiklen

Mens den israelske offensiv i Gaza fortsætter, og tabstallet i går steg til over 900 dræbte palæstinensere og 13 dræbte israelere, er Udenrigsministeriet herhjemme gået i gang med at undersøge et muligt sagsanlæg mod den israelske stat.

Målet er at få Israel til at betale erstatning for de ødelæggelser, som de israelske styrker har forvoldt på dansk-støttede projekter i Gaza. Det skriver Berlingske Tidende.

Leder efter fortilfælde
I første omgang har Ulla Tørnæs (V) bedt sine embedsmænd om at undersøge, om Danmark på nogen måde kan få Israel til at betale.

»Vi undersøger blandt andet, om der internationalt er fortilfælde, som vi kan læne os op ad. Men Udenrigsministeriets jurister har allerede fortalt mig, at det juridisk er en meget kompliceret sag«, siger Ulla Tørnæs.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her