Taget på Mårup Kirke fjernes

Sådan lå Mårup Kirke i 2003. Der forsvinder årligt to-tre meter af kysten, og kirken vil nu gradvist blive taget ned.
Sådan lå Mårup Kirke i 2003. Der forsvinder årligt to-tre meter af kysten, og kirken vil nu gradvist blive taget ned.
Lyt til artiklen

Års diskussioner er slut, efter at der er opnået enighed om Mårup Kirkes fremtid.

Kirken ligger nu kun ni meter fra kystskrænten, og skrænten forventes at rykke tilbage med to-tre meter om året. Det giver store sikkerhedsmæssige problemer, og derfor vil man i første omgang fjerne taget og dele af de øverste mure, så murene kun er to meter højere. Over tid vil hele kirken blev taget ned og gemt. Sikrer færdsel omkring kirken Det betyder, at publikum kan færdes sikkert i og omkring kirken i Vendsyssel. At opsamling af gravrester kan foregå uden risiko for nedstyrtende sten, og at blytaget ikke kommer til at udgøre et forureningsproblem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her