Komiker vil have skudsikker vest

Komikeren Mads Vangsø kræver skudsikkervest til sin datter - eller endnu bedre; at man kan gå på gaden i København uden at blive udsat for fritflyvende kugler.Arkivfoto.
Komikeren Mads Vangsø kræver skudsikkervest til sin datter - eller endnu bedre; at man kan gå på gaden i København uden at blive udsat for fritflyvende kugler.Arkivfoto.
Lyt til artiklen

»Kære Folketing. Kan jeg få fradrag for en skudsikker vest til min datter, Rigmor? Jeg bor i København. Med venlig hilsen, Mads Vangsø«.

Sådan lyder en privat indrykket annonce, der fylder en hel side, i dag i Ekstra Bladet.

Det er komikeren, radio- og tv-værten Mads Vangsø - blandt andet kendt fra 'Gu'skelov du kom', 'Farvel seng - jeg elsker dig' og Tæskeholdet, der for egen lomme har købt en side til budskabet. Han ønske er, at vi aldrig kommer til at acceptere skyderi som en del af hverdagen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her