Eksperter: Fogh svækker ombudsmandens autoritet

Lyt til artiklen

Folketingets Ombudsmand holder øje med, om myndighederne opfører sig ordentligt over for os alle sammen. Men han har ingen formel magt til at gennemtrumfe sin kritik.

Gennemslagskraften hos ’den lille mands advokat’ bygger på tillid og autoritet. Og der lyttes faktisk til ham. Siden 1970’erne er hans henstillinger til myndighederne kun blevet lodret afvist fire gange. Derfor vækker det voldsom opsigt, at statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) har afvist at følge ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansens henstilling om at give et interview til Ekstra Bladets journalist Bo Elkjær om baggrunden for Irakkrigen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her