Politiet får tre uger til at lave spareplan

Politiet har ikke haft styr på udgifterne de seneste to år, hvor der er skabt et underskud på 340 millioner. Arkivfoto.
Politiet har ikke haft styr på udgifterne de seneste to år, hvor der er skabt et underskud på 340 millioner. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Den nye rigspolitichef, Jens Henrik Højbjerg, har tre uger til at finde ud af, hvordan han vil spare 340 millioner kroner, som politiet har brugt for meget de sidste to år.

I går tilstod Rigspolitiet i et aktstykke til Folketingets Finansudvalg, at der ved indgangen til 2009 mangler 340 millioner kroner i politiets kasse. Og tidligere i dag stod rigspolitichefen så ret for justitsminister Brian Mikkelsen (K) og retsordførererne for regeringspartierne samt DF, S og SF, som alle står bag politireformen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her