112 passagerer er i søgelyset

Flyselskabet Continental vil hjælpe Sundhedsstyrelsen med at finde frem til danskerne om bord på flyet.
Flyselskabet Continental vil hjælpe Sundhedsstyrelsen med at finde frem til danskerne om bord på flyet.
Lyt til artiklen

En hel del danskere vil én af de nærmeste dage få et kald fra de danske sundhedsmyndigheder.

Der var nemlig 112 passagerer om bord på det fly, som medbragte en dansker smittet med svineinfluenza. Det oplyser Nick Britton, talsmand for flyselskabet Continental Airlines.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her