Ungdomskampen mellem FC Storebælt og Dianalund IF endte i weekenden 2-10, men det resultat blev hurtigt glemt, da en far til en Korsørspiller efterfølgende gik amok.
»Der foregik en del ordkløveri mellem vores spillere og en af deres«, fortæller Allan Petersen, formand for fodboldafdelingen i Dianalund IF, til Sjællandske.
»På et tidspunkt kommer en stor voksen mand ind og tager fat i en af vores spillere og langer ham et knytnæveslag i ansigtet og nikker ham en skalle«, forklarer Allan Petersen. Overfaldsmanden stikker af
Efterfølgende forlader overfaldsmanden banerne ved Korsør Stadion. Dianalunds træner forsøger at stoppe ham, men må flytte sig, da den 50-årige triller hen imod ham i sin bil. I stedet tager træneren bilens registreringsnummer, så politiet let kan finde ham.
Hos Sydsjælland og Lollands-Falsters Politi ser man på sagen med stor alvor.
»Det vil vi simpelthen ikke finde os i, og vi tager den temmelig alvorligt«, fortæller vicepolitikommissær Hugo Larsen, til Sjællandske. Risikerer fængsel
Vicepolitikommissæren oplyser, at der kan blive tale om en lille fængselsstraf til den 50-årige mand, hvis han bliver dømt.
FC Storebælt har givet den 50-årige mand karantæne fra området omkring Korsør Stadion og FC Storebælts kampe.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen