Hærværks-nyder anmeldt til politiet

Hyskenstræde blev hærget af hærværk og graffiti, da en fest udviklede sig natten til lørdag. Billedet er fra oprydningen i går.
Hyskenstræde blev hærget af hærværk og graffiti, da en fest udviklede sig natten til lørdag. Billedet er fra oprydningen i går.
Lyt til artiklen

Formand for Venstres Ungdom, Thomas Banke, har nu anmeldt den mand, som til B.T. har fortalt, hvordan han har overmalet butikker i Hyskenstræde med graffiti:

»Hvis ingen andre vil gøre det, tager jeg gerne det første skridt, så vi kan få hul på den sag. Den kan simpelthen ikke være meningen, at sådan en mand ustraffet kan få lov til at sige at han nød at hærge andre menneskers ejendom med graffiti«, siger VU-formanden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her