Politiet dropper racismesag

Lyt til artiklen

»Vi vil dræbe jøderne verden over« og »alle jøder skal slagtes«.

Udtalelserne kom under en demonstration på Rådhuspladsen i København i januar, og manden bag kan både ses og høres på videooptagelser. Alligevel får udtalelserne ikke umiddelbart nogen konsekvenser. Københavns Politi har nemlig besluttet at droppe sagen om overtrædelse af straffelovens paragraf 266b, også kaldet racismeparagraffen. Kan ikke finde gerningsmanden Begrundelsen for afgørelsen er, at politiet ikke har kunne finde gerningsmandens identitet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her