Dansk politi samarbejdede med nazister

Nazisterne opererede ikke kun i Danmark under Anden Verdenskrig - også efterfølgende var de aktive i dansk politi.
Nazisterne opererede ikke kun i Danmark under Anden Verdenskrig - også efterfølgende var de aktive i dansk politi.
Lyt til artiklen

Efter den tyske besættelse af Danmark ansatte danske efterretningstjenester førende nazister til at fortsætte deres udspionering af mistænkte kommunister. Det skriver Dagbladet Information.

PET-Kommissionens beretning afslører, at dansk politi i juni 1947 kom i kontakt med en person fra nazihærens efterretningstjeneste, der havde forfulgt kommunister. Han indgik nu en aftale om »at give oplysninger mod betaling«, og han ansatte en gammel Gestapo-mand »med speciale i kommunistbekæmpelse« som medhjælper. For at de yderligere kunne skaffe sig meddelere blandt gamle kolleger betingede de sig »en leverance på ca. 1.000 cigaretter om måneden«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her