Landets værste bander vokser

Bandekonflikten får nogle rockere til at opgive deres hårde liv. Til gengæld bliver andre mere motiverede til at melde sig under bandernes faner. Arkivfoto.
Bandekonflikten får nogle rockere til at opgive deres hårde liv. Til gengæld bliver andre mere motiverede til at melde sig under bandernes faner. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Rigspolitiets særlige kartotek over landets mest hårdkogte bandemedlemmer vokser med rivende hast. Det viser en opgørelse fra Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter, (NEC), der overvåger landets hårde kerne af kriminelle.

I Rigspolitiets banderapport fra 2008 var antallet af overvågede bandemedlemmer i Danmark opgjort til 944. Men alene i løbet af årets fire første måneder er det tal vokset med 175 personer, så listen nu tæller 1.119 medlemmer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her