23-årig voldtaget i sin lejlighed

Lyt til artiklen

Københavns Politi efterlyser en norsk voldtægtsmand, der i de tidlige morgentimer holdt en 23-årig kvinde fanget i hendes lejlighed i Nyhavn i København.

Kvinden henvendte sig kort før kl. 08 i restaurationen Hong Kong i Nyhavn og fortalte, at manden havde holdt hende tilbage i over tre timer og udsat hende for voldtægt, oplyser den centrale efterforskningsleder i Københavns Politi, Søren Wiborg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her