Boligselskab anklages for trusler og vold

Lyt til artiklen

Et utraditionelt pædagogisk projekt i Tåstrupgård anklages nu for at have pudset ældre kriminelle med gode forbindelser i bandemiljøet på andre unge, skriver Berlingske Tidende tirsdag.

En medarbejder fra projektet, der er støttet med ca. 10 millioner kroner fra Landsbyggefonden, Høje-Taastrup Kommune og Socialministeriet, har kontaktet kommunen med stærkt belastende oplysninger om, at det lokale boligselskab, AKB, har hyret ældre kriminelle, som projektets medarbejdere tilkaldte, hvis der opstod ballade i området.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her