De danske kirker må selv bestemme, om de vil ringe med klokkerne i forbindelse med klimatopmødet i december.
Det besluttede landets biskopper ifølge P4 Nordjylland på et møde i aftes i Helsingør.
»Det er noget, som det enkelte menighedsråd sammen med præsten tager stilling til. Biskopperne er helt enige om, at det alene er et kirkeligt anliggende, om der skal ringes med kirkens klokker«, siger Karsten Nissen, biskop i Viborg Stift. Klokkerne skal ringe 350 gange
Det er planen, at kirkerne skal ringe med klokkerne 350 gange. Biskopperne blev i aftes enige om, at de hver især selv må bestemme, hvad de vil råde deres menigheder til.
»Nogle af os vil jo nok anbefale det, og andre vil sige, at det må kirkene selv finde ud af. Det vil fremgå af den enkelte biskops brev til menighederne«, siger Karsten Nissen.



























