Den tidligere jægersoldat Thomas Rathsack har i sin omstridte jægerbog ikke videregivet oplysninger, der overtræder hans tavshedspligt. Det vurderede Hærens Operative Kommando (HOK) i et opsigtsvækkende internt dokument 10. september til Forsvarskommandoen – dagen efter at Forsvarsministeriet og forsvarsledelsen fik kendskab til bogen. HOK skriver, at Thomas Rathsack kun har overtrådt sin tavshedspligt »i forhold til den sikkerhedsbriefing, han har modtaget ved tiltrædelse i Jægerkorpset«. Overtrædelsen gælder ikke i forhold til bogens indhold.
LÆS ARTIKEL Rathsack afviser brud på tavshedspligt
»Der er dog ikke særlige enkeltpassagerer eller faktuelle oplysninger i bogen, der overtræder tavshedspligten«, fremhæves det i dokumentet.
Ifølge dokumentet er HOK kun usikker på, om Rathsacks beskrivelse i bogen af en britisk øvelse kan være en overtrædelse af tavshedspligten. Der er derfor ingen anbefaling af hverken tjenstlige eller retslige skridt over for Thomas Rathsack i det interne dokument.
Alligevel valgte Forsvarskommandoen at se bort fra HOK’s vurdering.
LÆS ARTIKELJægersoldat sigtet for bogudgivelse





























