Skoleelever skriver opgaver om Hells Angels

Fascination. Den verserende bandekrig mellem Hells Angels og indvandrergrupper pirrer folkeskoleelevernes nysgerrighed. Mange skriver projektopgaver om bandekrigen.
Fascination. Den verserende bandekrig mellem Hells Angels og indvandrergrupper pirrer folkeskoleelevernes nysgerrighed. Mange skriver projektopgaver om bandekrigen.
Lyt til artiklen

»Kære HA, sidder med en kammerat omme i skolen og er ved at forberede til projekt i næste uge, hvor vi har valgt at have om rockere og sådan (: Så ville bare høre, om det okay, hvis vi tager noget information herinde, hvis der er noget vi kan bruge(: Mvh Michael&Martin«.

Det er projektopgave-tid for landets 9. og 10. klasser, og gæstebogen på Hells Angels hjemmeside bugner af henvendelser fra elever, der gerne vil lave interview med HA-medlemmer eller bede om lov til at bruge tekster og billeder fra hjemmesiden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her