Der er musetrapper, og snart er der også musebroer. Ved motorvejen mellem Odense og Svendborg går ingeniørerne i næste måned i gang med at bygge en bro med det helt specielle formål at hjælpe den truede hasselmus sikkert over på den anden side af den kommende motorvej mellem Odense og Svendborg, når og hvis musen har lyst. Pris: 18 millioner kroner, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten. Andre dyr hjælpes over motorveje Ingen ved endnu, hvor mange mus eller andre dyr, der vil vælge at tage broen over vejen. Men ifølge Vejdirektoratet og Danmarks Miljøundersøgelser, DMU, er der gode erfaringer med de to motorvejsbroer, der i dag er i brug for at sikre, at rådyr, ræve, harer, mus og skrubtudser kan komme sikkert over motorvejen i henholdsvis Nordjylland og ved Århus. »Pengene givet godt ud« Både biologerne hos DMU og Vejdirektoratet, der skal betale millionregningen, hver gang der skal bygges en bro for dyrene, mener, pengene er givet godt ud. »De såkaldte faunapassager er spændende og har mange interessante aspekter. Mange dyr bliver kørt over, hvis de er nødt til at bruge vejen. Derfor er der også et etisk element. Samtidig kan vi se, at mange dyr vælger faunapassagerne, derfor er de en succes, og de mange penge er ikke spildt«, forklarer Ole Kirk, chef for planlægningsafdelingen hos Vejdirektoratet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























