Uden at bildækkene havde kontakt med asfalten fløj den sorte Ford Sierra over bakketoppen på en mindre vej syd for Århus og dræbte en 27-årig far og dennes lille datter på syv måneder liggende i en barnevogn. Ulykken skete påskelørdag, og byretten i Århus har nu indledt regnskabets time over for den 20-årige fartglade bilist. Så det i sidespejlet Han har været fængslet siden ulykken og kræves idømt fængselsstraf for uagtsomt manddrab for vanvidskørslen, der skete i et bakket terræn. En bilist, der netop havde passeret ulykkesbilen i modsat retning, sagde i retten: »Bilen kom op over bakketoppen som en raket. Den havde ikke vejgreb, og jeg udbrød: Nu går det galt. I mit sidespejl så jeg manden og barnevogn blive spredt ud på marken. To bilinspektører har beregnet hastigheden til henholdsvis 117 kilometer og hele 156 kilometer i timen. Dommen falder torsdag.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























