Der er bred politisk støtte til Israels beslutning om indstille luftangrebene på Libanon de næste 48 timer. Angrebene indstilles, mens Israel undersøger angrebet på byen Qana, hvor flere end 60 civile libanesere tidligt i går blev dræbt. S: Tragisk at der skal så meget til Både Socialdemokraternes udenrigsordfører, Mogens Lykketoft, og Dansk Folkepartis udenrigsordfører, Søren Espersen, er tilfredse med pausen. »Det er selvfølgelig godt, at der nu bliver en våbenhvile, selv om 48 timer er kort tid. Det er blot sørgeligt, at der skal ske noget så tragisk, før USA vil lægge pres på Israel for at få stoppet angrebene«, siger Mogens Lykketoft til Ritzau. DF: Civile tab i alle krige Søren Espersen kalder bombestoppet »god beslutning«, der giver tid til en tilbundsgående undersøgelse af angrebet. Selv om det israelske militær har erkendt at have bombet landsbyen, så har man hidtil ikke ville tage ansvaret for at have ramt en tre etagers bygning, hvor de flere end 60 mennesker gemte sig i kælderen. Og Dansk Folkepartis ordfører har samtidig behov for at markere en række betingelser til en kommende våbenhvile: »Det er selvfølgelig sørgeligt, at krigen koster civile tab, men sådan er det vel i alle krige. Men det er vigtigt at understrege, at en våbenhvile i Libanon skal have et reelt indhold. Det skal ikke være sådan, at Israel indstiller angrebene og i løbet af få uger, så er Hizbollah tilbage ved fuld styrke. Våbenhvilen skal have reelt sikkerhedspolitisk indhold, hvor en NATO-styrke går ind og samtidig afvæbner Hizbollah«, siger Dansk Folkepartis udenrigspolitiske ordfører. Nævnsmøde i morgen tidlig Regeringen har indkaldt Folketingets Udenrigspolitiske Nævn til et møde i morgen tidlig med kun et punkt på dagsordenen: Situationen i Mellemøsten.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























