Forsinkelser i togtrafikken ud af København

DSB's passagerne får i eftermiddag rig lejlighed til at slappe af, mens de venter på toget ud af København. Der ventes forsinkelser resten af dagen. - Foto: Polfoto
DSB's passagerne får i eftermiddag rig lejlighed til at slappe af, mens de venter på toget ud af København. Der ventes forsinkelser resten af dagen. - Foto: Polfoto
Lyt til artiklen

Togtrafikken mellem København og resten af landet er i eftermiddag på vej mod det normale, efter at en nedfalden køreledning tidligere satte en prop i al trafik med intercity- og regionaltog mellem København og Høje-Taastrup. Køreledningen faldt ned ved Glostrup ved middagstid og spærrede det sidste åbne spor til København, fordi der i forvejen er sporarbejde. Forsinkelser resten af dagen Mellem hovedbanegården og Høje-Taastrup kørte kun S-tog. Intercitytogene stoppede i Høje-Taastrup, og passagererne i regionaltogene måtte skifte til intercitytog i Roskilde og igen til S-tog i Høje-Taastrup. I løbet af eftermiddagen fik Banedanmark repareret køreledningen, og kl. 16,07 var strækningen igen åben for trafik. Men resten af dagen var der udsigt til forsinkelser, oplyser pressevagt Lisbeth Ligaard, Banedanmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her