De danskere, som har købt en rejse til Libanon, bør blive hjemme. Og dem, som allerede er i landet, bør holde sig indenfor. Sådan lydet det klare råd nu fra Udenrigsministeriet, efter at israelske kampfly torsdag morgen bombede den internationale lufthavn i Beirut samt mål i en forstad til Libanons hovedstad. »Situationen er så usikker, at vi ikke kan andet end at fraråde folk at tage derned. Og vi fraråder alle rejser til Libanon«, siger Uffe Wolffhechel, kontorchef i Udenrigsministeriets Borgerservice, til Ritzau. Danskere vil hjem Kontorchefen vurderer, at der fast bor hen ved 400 danskere i Libanon. Men han ved ikke, hvor mange danskere, der for tiden rejser i landet. I løbet af morgenen har 80 danskere dog henvendt sig til ambassadekontoret i Beirut. Ingen af dem er kommet til skade, men flere vil gerne hjem til Danmark, fortæller Uffe Wollfhechel.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce