Man kan anmelde film, biler og restauranter. Men når det kommer til prostituerede kvinder, bliver det for meget. I hvert fald lukker hjemmesiden side6.dk nu sine anmelderier ned. Siden er ejet af JP/Politikens Hus og har Ekstra Bladets chefredaktør Hans Engell som ansvarlig. Og de sidste par dages debat i medierne om det moralske i at anmelde prostituerede er blevet for meget. Unødigt krænkende Hans Engell, skriver i dag i en pressemeddelelse: »Det var hensigten, at testen skulle være oplysende, underholdende og fræk, men reaktionerne blandt mange brugere har vist, at serien ikke opfattes på den måde. Selv om testen er lovlig og gennemføres på frivillig basis, er den blevet opfattet som unødigt krænkende, og de reaktioner har jeg lagt vægt på«. Side 6.dk vil dog fortsætte med at eksistere som en de af bladkoncernens aktiviteter, men vil altså lægge vægt på andre aktiviteter i udviklingen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























