Der har i flere år været stor usikkerhed om, hvor hurtigt indlandsisen på Grønland smelter. Nu iværksætter miljøminister Connie Hedegaard (K) en systematisk overvågning af, hvad der sker langs kanten af iskappen. Den kilometertykke indlandsis spiller sammen med ismasserne på Antarktis (Sydpolen) en helt central rolle i den globale opvarmning. Afgørende betydning Overvågningen ledes af GEUS (Danmarks og Grønlands Geologiske Undersøgelse). I årene 2007-2010 opstiller GEUS fuldautomatiske målestationer op på syv lokaliteter, der tilsammen kan dække hele isranden. »Klimaændringerne ved polerne har afgørende betydning for levevilkårene på resten af kloden. Hvis den grønlandske indlandsis smelter helt, vil det alene få verdenshavene til at stige med syv meter. Nye studier tyder på, at både afsmeltningen ved isranden og tabet af is som isbjerge er steget voldsomt inden for de sidste få år«, siger Connie Hedegaard.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























