SF'ere skal holde partilinjen

SF's Ole Sohn og formand Villy Søvndal advarer mod at vedtage forslag, der vil stavnsbinde medlemmer af partiet til at følge partilinjen. - Foto: Anders Birch
SF's Ole Sohn og formand Villy Søvndal advarer mod at vedtage forslag, der vil stavnsbinde medlemmer af partiet til at følge partilinjen. - Foto: Anders Birch
Lyt til artiklen

Bør det koste SF'eren Margrete Auken muligheden for at blive genopstillet til Europaparlamentet, at hun forrige år trodsede SF's hovedbestyrelse og tilsluttede sig den grønne gruppe i Europaparlamentet. Det spørgsmål var på dagsordenen, da SF's landsmøde diskuterede partiets vedtægter. Må ikke trodse hovedbestyrelsen Et mindretal på 14 ud af partiets 38 mand store hovedbestyrelse vil have indført en 'lex Auken' som gør, at partiets repræsentanter i Europaparlamentet eller Folketinget ikke kan genopstilles, hvis de trodser en henstilling fra hovedbestyrelsen. Det var, hvad Margrete Auken gjorde, da hun valgte De Grønne frem for kommunisterne og andre venstreorienterede partier i GUE-gruppen. Advarer mod forslaget Men både partiformand Villy Søvndal og gruppeformand Ole Sohn advarede i dag landsmødet mod at vedtage forslaget. »Det værste, et parti kan gøre, er at løse politiske udfordringer og problemer med administrative metoder. Det er medlemmerne af partiet, der opstiller kandidater, og hvis man er utilfreds med en kandidat, så opstiller man en anden. Men lad for guds skyld være med at bruge administrative metoder. Det er ødelæggende«, sagde Ole Sohn. Forslaget kommer til afstemning på landsmødet søndag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her