Syv dankortsvindlere anholdt i sommerhus

Politiet har anholdt syv rumænere for omfattende dankortsvindel - Foto: Thomas Borberg
Politiet har anholdt syv rumænere for omfattende dankortsvindel - Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Kriminalpolitiet i Køge har sigtet syv rumænske statsborgere for at have udført svindel med en dankortterminal og herefter hævet godt 680.000 kroner fra en række personer på Sjælland og Lolland-Falster. Anholdt i sommerhus Alle er blevet anholdt i et sommerhus tæt på Superbrugsen i Store Heddinge, hvor forbrydelsen begyndte med installation af overvågningsudstyr i supermarkedets dankortterminal. Fandt teknisk udstyr Under en ransagning i sommerhuset fandt politiet teknisk udstyr, der kan benyttes til datakriminalitet og hævning af kontanter i pengeautomater, oplyser vicekriminalinspektør Erik Rye Andersen fra Køge Politi. Alle syv personer kræves varetægtsfængslet under et grundlovsforhør i aften.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her