Regeringen dropper dialog med imamer

Integrationsminister Rikke Hvilshøj (V) vil ikke længere føre dialog med imamer om integrationsspørgsmål. - Arkivfoto: Jens Dresling
Integrationsminister Rikke Hvilshøj (V) vil ikke længere føre dialog med imamer om integrationsspørgsmål. - Arkivfoto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Det er slut med dialogen mellem integrationsministeren og den herboende imamer som et forsøg på at fremme integrationen i Danmark. Det erklærer integrationsminister Rikke Hvilshøj (V) ifølge Berlingske Tidende. Skyldes rundrejse »Vi har jo set udtalelser, som direkte siger, at de ikke er interesserede i den integrationsproces, som regeringen har sat i gang. Og det synes jeg er meget beklageligt«, siger Rikke Hvilshøj. Hun bekræfter, at hendes beslutning blandt andet baserer sig på en rundrejse foretaget af en delegation fra Islamisk Trossamfund til en række lande i Mellemøsten. Formålet var at informere om Jyllands-Postens Muhammed-tegninger, og har senere skabt voldsomme protester. Dialogen har været der Den danske regering har tidligere i flere omgange inviteret til dialog med herboende imamer. Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) har i forbindelse med et af sine møder på Marienborg inviteret en stribe religiøse overhoveder. Også Rikke Hvilshøj selv har inviteret imamer til integrationssnak. Ved den lejlighed slog hun fast, at imamer spiller en væsentlig rolle, når det gælder om at fremme integrationen og få glere utilpassede unge indvandrere til at tage en uddannelse. K er ikke enige Men den dialog er slut nu, erklærer Rikke Hvilshøj altså. De konservatives politiske ordfører, Pia Christmas Møller (K), er dog uenig, og ønsker ikke at lukke dialogen med imamerne om integrationsindsatsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her