En række imamer og muslimske foreninger i Danmark kræver en utvetydig undskyldning fra Morgenavisen Jyllands-Posten for krænkelsen af muslimer. De muslimske foreninger er ikke tilfredse med den hidtidige udmelding, da de mener, at Jyllands-Postens chefredaktør, Carsten Juste, efterfølgende har trukket i land, og at oversættelsen til arabisk ikke har været fyldestgørende. »Vi savner en klar udmelding, hvor avisen undskylder krænkelsen. At de holder fast i den og ikke efterfølgende kommer med en tvetydig udmelding«, siger talsmanden for de 27 muslimske foreninger, imam Ahmed Akkari. Undskyldte krænkelse I Jyllands-Postens meddelelse i går undskyldte avisen, at muslimer følte sig krænkede, men ikke for at avisen havde bragt tegningerne. »Det er en undskyldning af, at vi har krænket de mange muslimer, som reaktionerne tydeligt har vist. Det har været utilsigtet. Vi anede ikke, at det ville vække så megen forargelse og harme i den muslimske verden. Det er det, vi undskylder«, sagde ansvarshavende chefredaktør Carsten Juste til Ritzau.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























