En person mistede livet, da der i formiddag udbrød brand i Dronninglund Varmeværk, oplyser DR Nordjylland. Personen gik ind på værket for at lave en reparation, kort efter skete der en eksplosion, og der udbrød brand. »En person afgik ved døden under branden«, siger stationsleder ved Falck i Dronninglund, Peter Mejlvang til DR Nordjylland. Ikke identificeret Poltitiets teknikere og Arbejdstilsynet er lige nu på stedet for at undersøge de nærmere omstændigheder omkring branden. Brandvæsnet er nu i gang med efterslukningsarbejdet, og personen er endnu ikke identificeret.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























