Det ny Horsens Statsfængsel får en fængselsimam til efteråret. Statsfængslet i Ringe har just ansat en imam, og i Vestre Fængsel i København har Danmarks eneste fuldtidsansatte fængselsimam sin daglige gang. Også i Vridsløselille og i Nyborg Statsfængsel har man imamer. I modsætning til fængselspræster, der ansættes af Kirkeministeriet, er det de enkelte fængsler, der beslutter, om de vil ansætte en imam. Vejledning om imamer Justitsministeriet vil dog i løbet af 2006 sende en vejledning til landets fængsler om den såkaldte gejstlige betjening af muslimerne. Dvs. om de indsattes adgang til f.eks. fredagsbøn. En sådan vejledning findes allerede for indsatte med kristen baggrund. For nylig ansatte Statsfængslet i Ringe en Imam. Det skete efter ønske fra de indsatte, siger fængselsinspektør Bodil Philip. »Vi skal tilgodese de indsattes behov«, siger Bodil Philip. Hun oplever ikke umiddelbart, at indsatte muslimer er blevet mere religiøse eller yderliggående i deres religiøse synspunkter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce