Den første af de tilbageholdte danske eksiliranere i Irak er nu på vej hjem. Eksiliranerne er blandt 3800 medlemmer af modstandsbevægelsen Folkets Mujahediner (MKO), som siden invasionen af Irak i 2003 er blevet holdt tilbage af amerikanerne på militærbasen Camp Ashraf, anklaget for terrorisme. Kommer til Danmark »Der er én person, der har udtrykt interesse for at vende tilbage, og den pågældende har fået opholdstilladelse. Der er foregået en række undersøgelser vedrørende den pågældende - herunder meget grundige sikkerhedsvurderinger. Og den pågældende ventes til Danmark inden alt for længe«, siger informationschef i Udlændingestyrelsen Morten Laursen. MKO står på både EU's og USA's liste over terrororganisationer, selv om organisationen selv hævder at være en demokratisk modstandsbevægelse. USA afleverede i januar 2004 en liste til Danmark med navnene på 13 tilbageholdte på militærbasen med dansk 'tilknytning'.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen