Danskerne er ikke nær så bange for velfærdsstatens fremtid, som de økonomiske vismænd. Ifølge en dugfrisk meningsmåling mener danskerne ikke, at der skal pilles afgørende ved efterløn, dagpenge, SU og andre velfærdsydelser i de kommende år. Faktisk mener hele 66 procent af danskerne, at der kun er behov for små justeringer de kommende år i meningsmålingen, som er lavet af Epinion for DR Nyheder. Kun 30 procent svarer, at der er behov for grundlæggende reformer af det danske samfund. Brede forlig er normen Meningsmåling kommer kun en uge før, at regeringens velfærdskommission fremlægger sine anbefalinger til sikring af velfærdssamfundet. Tallene undrer dog ikke professor ved Roskilde Universitetscenter Bent Greve. »Velfærdssamfundet har gennem årene udviklet sig langsomt, og gradvist og sikkert i brede forlig. Det er en af dens styrker, for det har skabt bred enighed«, siger Bent Greve til DR Nyheder.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce