Trafikken er nu tilbage på skinner

Det meste af dagen var trafikken over Sjælland stærkt forsinket på grund af en knækket køreledning. Men i eftermiddag har trafikken med togene været nærmest normal. - Arkivfoto: Finn Frandsen
Det meste af dagen var trafikken over Sjælland stærkt forsinket på grund af en knækket køreledning. Men i eftermiddag har trafikken med togene været nærmest normal. - Arkivfoto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Togtrafikken forløb stort set normalt på Sjælland i eftermiddag, efter at en knækket køreledning ved Korsør havde skabt store forsinkelser fra morgenstunden og i løbet af formiddagen. DSB's pressevagt oplyser, at myldretidstrafikken blev afviklet nogenlunde som normalt. Signalerne repareret Tidligere på dagen havde Banedanmark repareret signalerne på Korsør Station, så alle tog igen kunne køre igennem Storebæltstunnellen. Problemerne opstod natten til i dag, da en køreledning knækkede i Korsør, og et tog, der var undervejs på strækningen, ikke kunne køre videre for egen kraft. Der blev indsat busser over Storebæltsbroen til erstatning for de manglende tog, som på et tidspunkt var helt op til 103 minutter forsinket.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her