Danmark slipper billigt med fjerkræsygdom

En besætning fjerkræ i Broager bliver slået ned af frygt for spredning af Newcastle-sygen. Men sygdommen ser ikke ud til at være spredt fra farmen. - Arkivfoto: Jan Grarup
En besætning fjerkræ i Broager bliver slået ned af frygt for spredning af Newcastle-sygen. Men sygdommen ser ikke ud til at være spredt fra farmen. - Arkivfoto: Jan Grarup
Lyt til artiklen

De pressede danske fjerkræsproducenter kan i første omgang ånde lettet op. Alt tyder på, at udbruddet af den frygtede Newcastle Disease ikke har bredt sig fra besætningen ved Broager i Sønderjylland, som for få dage siden blev inficeret med fuglesygdommen. Kun få fjerkræfarme Kyllingebesætningen ligger i et område, der kun har et begrænset antal fjerkræfarme i nærheden. Desuden ved man, at der ikke er blevet flyttet levende dyr til andre besætninger i området. Oplysningerne får veterinærchefen i Fødevarestyrelsens Region Sønderjylland til at betegne risikoen for et større dansk udbrud af Newcastle Disease som 'meget teoretisk'. Besætning slås ned »Jeg tror helt bestemt, at udbruddet er begrænset til denne ene besætning«, siger veterinærchef Arne Skjoldager. Broager-besætningens 41.000 kyllinger bliver i løbet af weekenden slået ned. Imens afventer Fødevarestyrelsen svar på prøver fra seks andre besætninger. Resultaterne ventes klar mandag. Newcastle Disease er en fjerkræsygdom, der ikke angriber mennesker.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her