Efterretningsofficer Annemette Hommel, der er tiltalt for at have benyttet ureglementerede afhøringsmetoder over for irakiske fanger, var på mange måder »irriterende korrekt« i sin væremåde. Det siger pensioneret oberst Jens Christian Lund, der som chef for Prinsens Livregiment gennem ti år formentlig er den officer i Danmark, der har uddannet flest soldater til internationale missioner. Han har også haft Annemette Hommel under sig på kasernen. »På en måde er hun pisseirriterende. Hun var meget korrekt. Måske endda irriterende korrekt, og jeg har ikke mødt andre, der i den grad gik op i, om tingene foregik efter bogen«, sagde Jens Christian Lund, da han blev afhørt i Københavns Byret. Kvinder kan være fornærmende Han ville aldrig selv have valgt en kvinde som afhøringsofficer i Irak og forhindrede personligt, at en kvinde blev næstkommanderende for det civile-militære samarbejde i Irak (CIMIC). »At sætte en kvinde til at forhandle med mænd i Irak kan opfattes forkert. Der er ingen grund til at fornærme dem, vi skal hjælpe«, sagde han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























