Dansk Supermarked meldt til politiet

Dansk Supermarked er blevet meldt til politiet for at overtræde kosmetikloven. Bag anmeldelsen står Danmarks Aktive Forbrugere - Foto: Finn Frandsen
Dansk Supermarked er blevet meldt til politiet for at overtræde kosmetikloven. Bag anmeldelsen står Danmarks Aktive Forbrugere - Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Danmarks Aktive Forbrugere har meldt Dansk Supermarked til politiet for at overtræde kosmetiklovgivningen. Dansk Supermarked reklamerer med, at deres 'allergivenlige kropsplejeserie, Balance er 'renset' for de 26 mest allergifremkaldende parfumestoffer. Indeholder to forbudte stoffer Alligevel indeholder et af seriens produkter, en Eukalyptus salve, to af de 26 parfumer: Limonene og Linalool, mens hovedparten af seriens øvrige produkter indeholder flere af de hormonforstyrrende parabener og andre parfumer, oplyser de aktive forbrugere. »At udsætte allergikere for disse stoffer kan have alvorlige konsekvenser, og det er ubegribeligt at Dansk Supermarked på den måde spiller hasard med kundernes helbred«, siger Klaus Melvin Jensen, kampagneleder i Danmarks Aktive Forbrugere. »Vi forventer, at Dansk Supermarked som minimum stopper salget af 'Balance'-produkter, indtil markedsføringen lever op til lovens krav«, siger Klaus Melvin Jensen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her