Korinth er blevet kåret som årets landsby af Landsforeningen Landsbyerne i Danmark. Landsbyen på Sydfyn løb med titlen ikke mindst på grund af dens velfungerende, folkevalgte lokalråd, som beboerne vælger ved at stemme i en campingvogn samtidig med, at der er kommunalvalg. Et godt eksempel Således, at den ny storkommune er ved at oprette 22 lokalråd med Korinth som forbillede, når fem kommuner fra 2007 bliver slået sammen til Fåborg-Midtfyn Kommune. »Korinth er det gode eksempel for andre landsbysamfund og deres indsats for at overleve i de kommende storkommuner«, siger foreningens formand, Carsten Abild.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























