De to embedsfolk - en 41-årig mand og en 33-årig kvinde har siddet varetægtsfængslet for at have modtaget betydelige pengebeløb fra de tilrejsende kinesere. Derudover er er ti kinesere anholdt i sagen. Sigtelserne mod de to opretholdes på uforandret grundlag, understreger Københavns Politis bedrageriafdeling. »De to er fængslet for at undgå, at de påvirker politiets efterforskning. Vi har nu så meget fat på beviserne, at vi mener, at det kan de ikke længere. Dermed er fængslingsgrundlaget faldet bort, og de to vil blive løsladt«, siger politiadvokat Merete Vestergaard til Ritzau. Løsladelsen af de to embedsfolk betyder ikke, at politiet er klar til at indstille efterforksningen og bringe sagen for domstolen. »Vi har afhørt et stort udvalg af kinesere og sigtet centrale personer. Dertil vil de to næppe kunne påvirke den undersøgelse, Rigsrevisionen skal foretage i Udlændingestyrelsen«, siger politiadvokaten. Betalte for opholdstilladelse Den usædvanlige affære begyndte, da politiet i sidste måned anholdt den 41-årige overassistent og sigtede ham for i perioden mellem 2003 og 2005 at have modtaget et »ikke ubetydeligt pengebeløb« i bestikkelse. En kineser har forklaret, at han betalte 38.000 kroner for en opholdstilladelse i Danmark. Højgravid blev anholdt Siden voksede sagen med varetægtsfængslingen af en 33-årig højgravid kvinde, som arbejder i Udlændingestyrelsens publikumsekspedition. Det er her, at myndighederne udsteder opholds- og arbejdstilladelser mod forevisning af pas, uddannelsespapirer og en bankgaranti på 50.000 kroner. Ligesom den sigtede tidligere kollega nægter den kvindelige ansatte sig skyldig i at have modtaget bestikkelse. Fødte en pige under bevogtning Den 33-årige kvinde fødte i øvrigt i dag en pige under bevogtning på et hospital i København. Kvinden sad varetægtsfængslet i Vestre Fængsels sygeafsnit, men da hun fik veer tidligt i morges, blev hun ledsaget til et hospital af personale fra kriminalforsorgen. Efter fødslen blev kvinden flyttet tilbage til Vestre Fængsels sygeafsnit.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























