En af dansk erhvervslivs tunge drenge og farverige profiler, den 62-årige advokat Christian Kjær, vil være borgmester i den nye Rudersdal Kommune, der er en sammenlægning af Birkerød og Søllerød kommuner. Efter et internt slagsmål har Birkerøds konservative borgmester gennem 12 år Ove C. Alminde valgt at trække sig efter 20 år i politik - og ny spidskandidat bliver Christian Kjær. Gift med rejsedronning Christian Kjær kommer fra en af landets indflydelsesrige erhvervsfamilier. Han er arving i cementkoncernen FLS, men blev først kendt i den brede offentlighed, da han august 1988 giftede sig med den 25-årige rejsedronning Jannie Spies. Ifølge Frederiksborg Amts Avis meddelte Ove Alminde i går formanden for den konservative vælgerforening, at han ikke længere er til rådighed ved det kommende kommunalvalg til november. »Men reelt er jeg vel nærmest blevet vraget. Jeg havde forventet en del mere respekt, men sådan skal det åbenbart ikke være«, siger Ove Alminde til avisen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























