Vilstrup: S går tilbage

Helle Thorning-Schmidt. - Foto: Klaus Holsting
Helle Thorning-Schmidt. - Foto: Klaus Holsting
Lyt til artiklen

Socialdemokraterne er igen dumpet ned som Danmarks kun andet største parti - efter Venstre. Det viser en ny meningsmåling fra analyseinstituttet Vilstrup. Efter at Helle Thorning-Schmidt var blevet valgt til formand i april strøg partiet ellers op på næsten 30 procent, men i den seneste måling har hverdagen igen indfundet sig: S er nede på 27 procent - kun et procentpoint højere end ved valget i februar. »Ja, det er da til at få øje på«, siger gruppeformand Jan Petersen, der i denne uge har haft rigeligt at se til med oprørte gruppemedlemmer. Kritik af spindoktor Velfærdsordfører Sandy Brinck har kritiseret ledelsen for at ansætte spindoktor Morten Boje Hviid uden at orientere gruppen. Og det er en del af forklaringen på nedturen, hævder Jan Petersen, der advarer mod mere af den slags. »Jamen, det er klart, at hvis Socialdemokratiet ikke koncentrerer sig om at komme med politiske budskaber, men ser på interne forhold, så kan det selvfølgelig ses«. Hvad er det, du hentyder til?

»Jamen, der er ikke grund til at diskutere personaleforhold i pressen, men det er også overstået nu. Det kan have haft en betydning, det vil jeg ikke afvise«, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her