Det kan blive meget dyrt at leje sit eller sine sommerhuse ud. Det viser en sag fra Jylland, hvor et ægtepar som ejere af hele 21 fritidshuse, står til en kæmpebøde og konfiskation af flere sommerhuse. Det kan nemlig ikke betale sig at eje så mange fritidshuse og leje dem ud erhvervsmæssigt, for det er ulovligt, viser sagen. Ulovlig - eller nogle gange sort - udlejning af fritidshuse har altid eksisteret. Men Ferieudlejernes Brancheforening mener alligevel ikke, at problemet er mærkbart stigende, selv om sagen fra Vestjylland måske kunne tyde på det, fordi fritidshuse i disse år stiger kraftigt i værdi. Ægteparret fra Grindsted-egnen, der ejer 21 sommerhuse langs Vestkysten, bliver i morgen mødt med bødekrav i millionklassen i Vestre Landsret.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen