Som nogle af de første i verden åbner forsikringsselskaberne i Holland nu for, at hivsmittede kan tegne livsforsikringer ligesom andre borgere. Det tilbud mangler de hivsmittede i Danmark stadig, og derfor opfordrer Henrik Arildsen, der er formand for de hivsmittedes organisation Hiv-Danmark, de danske forsikringsselskaber til at følge trop. Det er de markant forbedrede muligheder for at overleve hiv med den medicinske kombinationsbehandling, der ligger bag tilbuddet fra de hollandske forsikringsselskaber. Herhjemme føler de hivsmittede sig diskrimineret af forsikringsselskaberne, der ikke tegner livsforsikringer for hivsmittede, fordi det hidtil har været en sygdom, hvor sandsynligheden for, at den hivsmittede døde, var stor. Men med den medicinske behandling fra 1995 er dødsstatistikken faldet markant.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen