SF's landsmøde er formandskandidat Villy Søvndals land. Sådan har flere SF'ere i dagene op til landsmødet i Herning sagt ud fra devisen, at det er de mere 'rettroende' folkesocialister, der dukker op på de årlige landsmøder. Og da de delegerede SF'ere fik chancen for at gå på talerstolen med anbefalinger til formandskandidaterne, var der markant større bifald til de talere, som støttede Villy Søvndal end til Pia Olsens og Meta Fuglsangs tilhængere. »Vi behøver ikke at genopfinde SF. Men vi skal have budskabet om vores holdninger ud, så det ikke kan misforstås«, sagde den tidligere formand, Gert Petersen, blandt andet i et indlæg, som han sluttede af med en anbefaling af Villy Søvndal. Gade satser på Pia Pia Olsen har talt om netop at genopfinde SF, og det er tydeligvis ikke alle SF'ere, der er enige i dén fremtidsvision. Villy Søvndal fik opbakning fra bl.a. Henrik Severin Hansen, Eigil Andersen og Jane Sørensen, der alle mente, at socialordføreren er det bedste bud på en efterfølger til Holger K. Nielsen. Pia Olsen fik opbakning fra bl.a. det nyvalgte medlem af Folketinget, Steen Gade. »Vi skal have modet til at ændre vores politik. Jeg stemmer på Pia«, sagde han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz