En af Færøernes mest fremtrædende politikere, socialdemokraten, tidligere lagmand og tidligere folketingsmedlem Atli Dam er død, 72 år. Atli Dam var i 16 år Færøernes øverste politiske leder. I perioden fra 1970 til 1980 var han lagmand uden afbrydelser, og hans øvrige lagmandsperioder lå fra 1980 til 84 samt fra 1990 til 1992. Da overlod han på grund af helbredsproblemer posten som lagmand til sin partifælle - nu afdøde Marita Petersen. En sværvægter Atli Dam, hvis far Peter Mohr Dam, også havde en langvarig periode som lagmand og leder af det færøske Socialdemokrati, regnedes for en absolut sværvægter i færøsk politik. Atli Dam havde særligt ry for at være en god forhandler. Blandt nogle af hans største politiske bedrifter regnes overtagelsen af den færøske undergrund, der i slutningen af 1992 efter forhandlinger mellem Atli Dam og daværende statsminister Poul Schlüter (K), overgik fra at være et dansk sagsområde til at blive et færøsk særanliggende.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Mie Stjernegaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Interview
»Det er meget mere end bare: Okay, skal vi gå ud på toilettet og bolle?«
Lyt til artiklenLæst op af Pernille Jensen
00:00
Analyse
Kronik af Susanne Benderfeldt , Frank Flemming Jensen og Camilla W. Trustrup
Vi voksede op i Danmarks største kristne sekt. Hvor mange flere vidneberetninger skal der til, før staten tager os seriøst?
tema
De læser begge jura. I et halvt år fik han ofte kun én til tre timers søvn, mens hendes hår faldt af
Debatindlæg af Marie Elmelund
Debatindlæg af Rikke Smedegaard




























