Danmarks Meteorologiske Institut advarer om, at der kan forventes oversvømmelser i Løgstør i aften og natten igennem. Vandstanden i Limfjorden forventes at stige til mellem 160 og 190 centimeter over daglig vande. Højvandet bliver ikke så voldsomt som ved oversvømmelsen under stormen 8. janauar. Sandsække til borgerne Løgstør Kommune begyndte at uddele sandsække til beboerne i den nedeste del af byen. Kommunen regner ikke med, at det bliver nødvendigt at evakuere. Også ved Esbjerg forventes en stigning af vandstanden på to til to en halv meter.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























