Det lyder som noget fra en dårlig tegneserie, men er ganske vist. Efter et flere dage langt drikkelag i Dronninglund kom to mænd op at skændes torsdag først på eftermiddagen. Den ene blev så ophidset, at han hentede en kødøkse og huggede den i hånden på en 30-årig mand. Men den 24-årige kødøksehugger ramte uheldigvis også sin egen tommelfinger. Påvirket af stoffer Torsdag aften var de begge indlagt på Aalborg Sygehus, hvor man ifølge Frederikshavn Politi under operation forsøgte at redde nogle af de ramte fingre. Hvorvidt det er lykkedes, var uvist ved 21-tiden torsdag. De to mænd var både påvirket af stoffer og alkohol, da øksefarcen stod på i et værelse i Dronninglund i Nordjylland.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























