En årvågen borger og Lyngby Politi har forhindret et røveri mod en værditransport ved en Irmabutik på Stengårds Alle. Fire mænd er blevet anholdt. Lige før midnat ringede en nabo til butikken og fortalte, at han havde set en mand gå rundt på taget af forretningen. Da politiet nåede frem, blev to mænd anholdt. Men i det samme startede en bil, som en motorcykelbetjent satte efter. Efterhånden var en hel række patruljevogne med i jagten, der sluttede ved Helsinge, hvor yderligere to blev anholdt. Mens politifolk stod ved butikken og afventede, hvordan biljagten endte, kørte en varevogn fra Dansk Værditransport ind i gården ved Irma, og politiet mener, at mændene nøje havde planlagt at begå røveri mod chaufføren.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen