Sponsormidler fra medicinalindustrien nødvendige

Lyt til artiklen

Medicinalindustrien har gennem de seneste år optrappet sine tilbud til læger og sygeplejersker om rejser, efteruddannelse og andre arrangementer. Som omtalt i Politiken lørdag sker det ofte, fordi lægerne og sygeplejerskerne selv henvender sig til firmaerne, fordi de ikke kan få pengene fra deres arbejdsgivere. Opsang til sygeplejersker Det har fået Connie Kruckow, formand for Dansk Sygeplejeråd, til at give sine medlemmer en opsang, fordi sponsoreringen kan så tvivl om sygeplejerskernes troværdighed. Også forsker Dana Katz fra University of Pennsylvania har tidligere til Politiken udtalt, at læger bør sige nej til industriens penge, fordi lægerne påvirkes af firmaerne og dermed kommer ud i en interessekonflikt. Afhængig af 'et vist' samarbejde Men så længe det offentlige ikke betaler al forskning, så er det offentliges sundhedspersonale afhængig af et vist samarbejde med det private erhvervsliv, siger Torben Ishøy. Han er formand for Transparency International, som bekæmper bestikkelse. Og læge. »Uden den kontakt har forskningen og udviklingen et problem. Omvendt har der været nogle kedelige tendenser til - for eksempel da en gruppe læger tog til Prag i tre dage, hørte et foredrag en halv dag og holdt ferie resten af tiden på et firmas regning - at det er uhæderligt. Så der skal være en rimelig balance«, siger Torben Ishøy og fortsætter: »Der ligger nogle retningslinjer, som regulerer samarbejdet helt fra EU-plan og ud på de enkelte afdelinger, og de skaber stor gennemskuelighed. I det øjeblik man forbryder sig mod de retningslinjer, falder hammeren, og det skal den også. Men det skal jo ikke være sådan, at du har restriktioner for bare at tænke en tanke. Så går alt jo i stå«, mener Torben Ishøy.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her