De studerende på de mindre universiteter i Aalborg og Odense er i de senere år blevet hurtigere til at afslutte deres studier. Den samme kan man ikke sige om de studerende på landets store universiteter i København og Århus. Forklaringen er ifølge studiechef Jakob Lange, Københavns Universitet, at jobudsigterne generelt er dårlige for de universitetsstuderende, og de derfor vælger at forbedre kvalifikationerne med et studierelevant arbejde. Et job, der er langt nemmere at finde i de store byer end Aalborg og Odense og som kan være med til at forlænge studietiden. »Det er svært at fortænke dem i, at de trækker tiden med at blive færdige og hellere vil forbedre sig end at gå direkte på dagpenge«, siger Jakob Lange til Berlingske Tidende om de studerende. Han ser dog gerne, at studietiden afkortes. Deadlines er vigtige Det samme så man gerne hos Dansk Industri. »Det at kunne afslutte en opgave til tiden er en vigtig egenskab på arbejdsmarkedet. Det er helt fint, hvis det går op for de studerende, at det rent faktisk betyder noget«, siger forskningschef Charlotte Rønhof. De studerende på Syddansk Universitet har i snit skåret et halvt år af studietiden, oplyser studiechef Per Andersen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























