En dejlig kold dag i København dannede rammen om onsdagens VM-fodboldopgør mellem Danmark og Tyrkiet. Politiet meldte inden kampen om fest og farver, folk der hang ud af bilerne og stort set ingen problemer i gaderne. Fire personer blev anholdt på Rådhuspladsen for overtrædelse af politivedtægten, men det var for mindre alvorlige episoder, oplyser politiet. »Det er ikke noget, der rokker ved det dejlige billede af dagen«, sagde Københavns Politis talsmand, Flemming Steen Munch, en times tid før kampen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























