Den kommende danske kommissær vil højst sandsynlig skulle styre EU's landbrug de næste fem år. Senere i dag offentliggør den nye kommissionsformand, portugiseren José Manuel Barroso, hvilke porteføljer de 25 kommissærer skal besidde, og det bliver tippet, at Mariann Fischer Boel får den indflydelsesrige post som landbrugskommissær. Kilder bekræfter Boel Spekulationerne har stået på, siden Barroso mødtes med den tidligere danske fødevare- og landbrugsminister i fredags, og flere kilder bekræfter i dag overfor nyhedsbureauerne Ritzau og Reuters, at Danmark alligevel får en betydningsfuld post i kommissionen. Efter udnævnelsen af Mariann Fischer Boel som den danske kandidat, blev det ellers spået, at Danmark ville få en af de mindre porteføljer. Men tilfældet har gjort, at Fischer Boel er den eneste af kandidaterne, der har et mere indgående kendskab til landbrug. Skal gennemføre vanskelig reform Og det får hun også brug for. Landbrugskommissæren forvalter halvdelen af EU's samlede budget og er udsat for et intenst lobbyarbejde fra de mange tusinde europæiske landmænd. Deres tilskudsordninger har længe stået for skud, da de dels er en kæmpe økonomisk byrde for EU, og dels forhindrer ulande i at eksportere landbrugsvarer til EU. Fischer Boel vil derfor få den vanskelige opgave at skulle gennemføre en reform af landbrugsstøtteordningen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.

Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























